"Witamy na naszym portalu poświęconym transportowi i spedycji"

Znajdziesz u nas wiele ciekawostek związanych z wykończeniem z tranzytem przesyłek lądowych i morskich.

W obecnych czasach duży nacisk kładzie się na dbanie o środowisko tak, aby przyszłe pokolenia miały gdzie mieszkać.

Główne zanieczyszczenia powodowane są przez katastrofy ekologiczne, przemysł ciężki i w mniejszym stopniu przez liczne samochody na drogach. 
O ile samochody elektryczne mają zerową emisję spalin, to silniki benzynowe i wysokoprężne już tak ekologiczne nie są. Starsze pojazdy lub stare autobusy czy ciężarówki często po ruszeniu z miejsca pozostawiają za sobą ogromną czarną chmurę dymu z rury wydechowej. Inżynierowie starają się wprowadzać ulepszenia do aut, m. in. katalizatory i filtry DPF, które mają pomagać oddzielić te najbardziej trujące gazy i wypuszczając tylko znikome ilości zanieczyszczeń. 
Skład spalin powinien być co roku sprawdzany podczas okresowych badań technicznych pojazdu. Inny układ mający wpływ na ekologię środowiska to klimatyzacja samochodowa. Gdy jest szczelna skutecznie chłodzi wnętrze pojazdu w gorące dni. W dni zimne i deszczowe natomiast pomoże usunąć parę z szyby czołowej zwiększając bezpieczeństwo i widoczność. Co w przypadku niesprawności układu klimatyzacji? Czynnik, którym jest napełniony system, będzie wyciekał poprzez przewody lub skraplacz, dostając się w ten sposób do atmosfery. 
Producenci prześcigają się w badaniach w coraz to bardziej proekologicznych czynnikach chłodzących, tak aby w razie awarii nie ucierpiało środowisko. Jak widać należy dbać o stan techniczny naszego pojazdu niezależnie od tego czy ma dwadzieścia lat czy jest to nowy egzemplarz z salonu.

Okiem reportera

filtry dpf

klimatyzacja samochodowa